02.07.2023 — Niedziela to dzień zmartwychwstania, to nasz dzień

„»My świętujemy niedziele, aby wspominać chwalebne zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa nie tylko w dzień Wielkanocy, ale każdego tygodnia«: tak pisał na początku V w. papież Innocenty I”. Jan Paweł II, Dies domini, nr 19.

Dlaczego właściwie zmartwychwstanie jest dla nas chrześcijan takie ważne, że przeżywamy je co tydzień, w każdą niedzielę? Jak odpowiedziałbyś na to pytanie swojemu dziecku lub niewierzącemu, lub człowiekowi, którego spotykasz każdego dnia? Oto kilka propozycji odpowiedzi na to pytanie:

Św. Matka Teresa z Kalkuty: „Gdy patrzymy na krzyż, pojmujemy wielkość Jego miłości. Kiedy patrzymy na stajenkę betlejemską, rozumiemy delikatność Jego miłości do ciebie i do mnie, do twojej rodziny i każdej rodziny”.

Benedykt XVI, 19.10.2006 r.: „Wydarzenie Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa jest sercem chrześcijaństwa, fundamentem naszej wiary, potężnym bodźcem naszego sumienia, silnym wiatrem, który usuwa wszelki strach i niepewność, każde zwątpienie i każdą ludzką kalkulację”.

Friedrich Schiller (1759–1805), niemiecki poeta i dramaturg: „Kto usłyszał orędzie wielkanocne, ten nie może już mieć tragicznej miny i prowadzić życia mruka, który nie ma nadziei”.

Papież Franciszek: „Nikt nie ma większej miłości niż ten, kto oddaje swoje życie za swych przyjaciół i On je za nas oddał. Za ciebie. Za mnie. Odzyskał je i towarzyszy nam pełnią swego życia. Pozwól, by ci towarzyszył. On cię kocha. Wielkanoc to Jezus żywy”.

  • Opowiedz swoim bliskim, dlaczego niedziela jest dla Ciebie ważna, dlaczego Eucharystia powinna być sercem każdej niedzieli?