„Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40)

MIŁOSIERDZIE I SOLIDARNOŚĆ Z OFIARAMI
KATAKLIZMÓW W KRAJACH AFRYKI PÓŁNOCNEJ

W nocy z 8 na 9 września mieszkańców Maroka nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Wskutek tych dramatycznych wydarzeń śmierć poniosło ok. 3 tys. osób, a rannych jest ponad 5 tys. Powodzie w Libii pochłonęły 2,5 tys. ofiar śmiertelnych, a 10 tys. osób uznaje się za zaginione. W takich sytuacjach Kościół podejmuje natychmiastowe działania pomocowe, których siła tkwi w lokalnej, krajowej i międzynarodowej sieci Caritas. W krajach Afryki Północnej wszelkie działania pomocowe, których celem jest łagodzenie cierpień spowodowanych niszczycielskim trzęsieniem ziemi, koordynuje Caritas Internationalis. Nasz udział w tej misji miłosierdzia jest możliwy przez włączenie się w zbiórkę pieniężną przed naszymi kościołami, która zostanie przeprowadzona przez Parafialne Zespoły Caritas po mszach św. w niedzielę 24 września. Każda ofiara jest konkretnym gestem wyciągniętej pomocnej dłoni do potrzebujących i ucieleśnieniem przesłania miłości, współczucia i solidarności z poszkodowanymi. Dziękujemy za każdą ofiarę złożoną na ten cel.

Ks. Łukasz Stawarz
Dyrektor Caritas
Archidiecezji Katowickiej

Informacje szczegółowe dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej:

 1. Prosimy o przeprowadzenie zbiórki przed naszymi kościołami w niedzielę 24 września.
 2. Wpłat ze zbiórki można dokonywać bezpośrednio na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej w ING Bank Śląski S.A., ul. Sokolska 34, 40-086 Katowice, rachunek nr 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 w tytule „Wspieram Maroko” lub gotówką w sekretariacie Caritas przy portierni Domu św. Marcina, ul. Wita Stwosza 20.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
24 NIEDZIELA ZWYKŁA

17.09.-24.09.2023

Przychodzimy do Boga, by wychwalać Go, dziękować Mu i prosić o przebaczenie. Bóg hojnie obdarza nas przebaczeniem, gdyż posłał swe go Syna, by zmazał dług naszych win. Otrzymując darowanie sami musimy przebaczać naszym bliźnim i do tego wzywa nas chrześcijańskie powołanie i nasza obecność na tej najświętszej ofierze.

 1. Dziś Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich którzy przekazują informacje.
 2. W tym tygodniu przypadają kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.
 3. W przyszłą niedzielę przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
 4. W dniach od 25-27 września zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na rogu małego parkingu. Dzień odbioru przez firmę Greek Office Ecologic to 27 września godz. 11:00. Przychody z akcji przeznaczone zostaną na wsparcie Polskich Misjonarzy. Ulotki na temat zbiórki wystawione są na stoliku z prasą katolicką.
 5. Zachęcam do lektury Gościa Niedzielnego.
 6. Obchody liturgiczne tygodnia:
  • Poniedziałek — Święto św. Stanisława Kostki zak. Patrona Polski.
  • Środa — Wspomnienie św. męcz Kim Taegon prezb. i Tow.
  • Czwartek — Święto św. Mateusza Apostoła Ewangelisty.
  • Sobota — Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny prezb.
 7. Wszystkim paniom które sprzątały i przystroiły kościół kwiatami serdecznie dziękuję. W tym tygodniu sprzątanie kościoła przypada na grupę I /od pani Sobota Joanna do pani Boruta Barbara/.